Wspieram Wrocław - relacje wolontariuszy

Wolontariusze IV edycji „WSPIERAM WROCŁAW” po raz kolejny wsparli organizację Rajdu „TROPICIEL”, tym razem 22 oraz 23 edycji biegu, który odbył się 20-21 maja w Czeszowie (woj. Dolnośląskie) oraz 22-23 lipca w Krośnicach (woj. Dolnośląskie).

Obydwie edycje przyciągnęły wielką rzeszę zainteresowanych, bowiem łącznie wzięło w nich udział ok. 1300 uczestników, co w przeliczeniu na drużyny dało ich ok. 250. Do tego bardzo duże zaplecze organizatorskie: obstawa punktów kontrolnych, baza informacyjno-startowa, sanitariusze, catering, zdjęcia .
Rajd „TROPICIEL” czyli przygodowy bieg na orientację - grono przyjaciół, mapa, kompas, dobre buty lub rower oraz koniecznie dobry humor – wymagania żadne, natomiast przeżycia niesamowite i niepowtarzalne! Na trasie punkty kontrolne do odnalezienia, zagadki i zadania do rozwiązania, sprawdzenie hartu ducha oraz umiejętność sprostania wymagającym sytuacjom, a przede wszystkim niezapomniana przygoda. Uczestnicy rajdu mieli do wyboru start w grupach 4-6 os. na trasie pieszej lub 2-4 os. na trasie rowerowej. Drużyny pokonywały wyznaczoną na mapie trasę rajdu w określonym limicie czasowym, a wszystko to nocą!

Trasy do wyboru:
Piesze (20, 40, 60 km z limitem czasowym odpowiednio 5, 11, 15 godzin),
Nawigacyjna (brana jest tutaj w pierwszej kolejności pod uwagę najkrótsza odległość, w której pokonano całą trasę),
Rowerowe (20, 40, 60 km z limitem czasowym odpowiednio 3, 5, 7 godzin).
Drużynom, które ukończyły bieg w danym limicie czasowym, zaliczając przy tym wszystkie punkty kontrolne i wykonując tym samym zadania na trasie przyznawało się miano TROPICIELA, a ponadto każdy uczestnik dostawał pamiątkowy dyplom. Najbardziej zasłużeni „stali bywalcy” mają szansę na prestiżowe odznaki. Na tym nie koniec, bowiem bardzo zachęcające jest losowanie nagród po zakończeniu rajdu. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa, dlatego nagradzana jest w ten sposób wytrwałość oraz chęć pokonywania własnych słabości.
Warto wspomnieć o ciekawych punktach kontrolnych rajdu, na których drużyny zmagały się z bardzo ciekawymi zadaniami. Uczestnicy musieli się wykazać zarówno sprytem oraz sprawnością fizyczną, ale nie brakowało również zadań na myślenie w stylu: wiązanie węzłów linowych z wykorzystaniem karabińczyków używanych przy wspinaczkach czy rozwiązanie matematycznej zagadki potrzebnej do otwarcia skrzyni ze wskazówką. Oczywiście wszystko odbywało się w niezwykle przyjaznej i wesołej atmosferze. Podczas 22 edycji rajdu w Czeszowie jeden z punktów kontrolnych gościnnie obstawiała Sekcja Grotołazów Wrocław.
autor: Patryk Dobrowolski

Relacja naszej wolontariuszki Magdaleny Szymańskiej:
Brałam udział w 23 edycji rajdu „Tropiciel”. Zawodnicy zaczęli rejestrować się od godz. 17, natomiast my, wolontariusze, musieliśmy być na miejscu dużo wcześniej. Najpierw mieliśmy czas na zapoznanie się z całą kadrą (tak zwana „klimatyzacja”), potem natomiast szykowaliśmy ośrodek, w którym znajdowała się baza informacyjno-startowa rajdu. Wraz z innymi dziewczynami z wolontariatu „Wspieram Wrocław” rozwieszałyśmy plakaty, przygotowywałyśmy stanowiska pracy oraz formularze startowe. Gdy zaczęli pojawiać się uczestnicy biegu, moim obowiązkiem było zarejestrowanie ich w systemie oraz wytłumaczenie w jaki sposób muszą wypełnić swoje karty startowe. Poza tym, udzielałam startującym informacji dotyczących noclegu, posiłków, odbioru rajdowych koszulek, i tym podobnym. Po ukończeniu przez daną drużynę rajdu musiałam wprowadzić do komputera dane takie jak godziny dotarcia do poszczególnych baz, punkty bonusowe za wykonanie zadań – w skrócie rozliczyć drużynę z całego biegu. Atmosfera była cudowna, ludzie pozytywnie nastawieni, bardzo mili i otwarci. Z pewnością była to wyjątkowo przepracowana doba i z miłą chęcią powtórzyłabym ten dzień mimo nieprzespanej nocy.

Kolejna, 24 edycja Tropiciela odbędzie się 21-22 października w Dębnicy (woj. Wielkopolskie).
Więcej na temat Rajdu na stronie: www.tropiciel.org