Wolontariusze "Wspieram Wrocław" 26.Wrocławskich Targów Dobrych Książek

Za nami 26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. W tym roku naprawdę się działo! Spotkania z autorami, warsztaty edukacyjne, promocje książek, wystawy ilustracji oraz, to, na co wszyscy najbardziej czekali-składanie autografów.

Wielu amatorów ambitnej literatury spełniło tutaj swoje marzenie o egzemplarzu z podpisem ukochanego autora. Mogliśmy m.in. zyskać ,,Połowinkę” z podpisem Agnieszki Martinki; ,,Pokolenia” z dedykacją od samej Barbary Iskry Kozińskiej; ,,Fragmenty zdarzeń” zwieńczone własnoręcznym podpisem autora – Wojciecha czy ,,Okruszki” z autografem Marty Szloser. 
Wśród licznych stoisk odnaleźli się również kulinarni smakosze, mogli nie tylko zakupić książki z przepisami szefów kuchni, ale również uczestniczyć w mini pokazie umiejętności kulinarnych Katarzyny Gubały. Jej propozycja ,,Warzywa górą! Od korzeni po liście” rozchodziła się jak… świeże bułeczki! Zadowoleni byli także fani kanałów o gotowaniu, bowiem na wrocławskich targach pojawiła się Julka Cymbaluk – zwyciężczyni 2 edycji programu Masterchef Junior. Swoją fantastyczną książką i optymizmem z pewnością podpiła serca wszystkich.
Wielbiciele historii zgromadzili się przy stanowisku Krzysztofa Łagojda ( książka: ,,Życie w cieniu śmierci. Losy rodzin katyńskich w latach 1939-1989 w świetle wywiadów z członkami Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej. Wybrane aspekty”), a zainteresowani polityką podążyli do stoiska wydawnictwa Agora, gdzie swoją książkę podpisywał profesor Jan Hartman

Nie zabrakło atrakcji dla miłośników fotografii i podróży. Chris Niedenthal ze swoim albumem fotografii czekał na chętnych z długopisem w dłoni. Do malowniczej choć mroźnej Kanady zabrała nas Katarzyna Wężyk ze swoją propozycją ,,Kanada. Ulubiony kraj świata”, a swoją ośmiomiesięczną podróż poznawczo-reporterską przedstawił Tomasz Owsiany w książce ,,Pod ciemną skórą Filipin”.
Atrakcje przewidziane były również dla najmłodszej grupy odbiorców. ,,Filipek i rysowanie” to tytuł spotkania z ilustratorką Joanną Zagner-Kołat, która za pomocą tworzonych na żywo rysunków przedstawiła krótką historię drogi, jaką musi przebyć książka, zanim trafi do ilustratora. Po rozszyfrowaniu tajemnicy kolorowych ilustracji dzieci mogły się dowiedzieć ,,Jak powstaje książka?” podczas warsztatów z Moniką Karmazą. A zarówno dla dzieci, jak i młodych duchem polecona została książka Stefana Skąpskiego ,,W krainie zwierząt i krasnali. Wiersze nie tylko dla dzieci”.
Maniakom thrillerów i kryminałów oraz fascynatom rozwiązywania zagadek zaoferowaliśmy udział w warsztatach literackich ,,Między nami detektywami” prowadzonych przez Krzysztofa Piskorskiego oraz spotkaniu z Maciejem Zarańskim pt. ,,Powrót Sowy – innowacyjna powieść kryminalna. Literatura w połączeniu z nowymi technologiami”.

Zaś pasjonaci sztuki byli zachwyceni wykładem Marty Ostrowskiej-Bies pt. ,,Nie tylko Monopol, czyli o twórczości śląskiego architekta Karla Grossera i wrocławskim środowisku architektonicznym przełomu XIX i XX”, promocją monografii Wacława Szpakowskiego, opowieścią wrocławskiego kolekcjonera Jacka Łozowskiego oraz sprawozdaniem z działania Forum artystyczno-literackiego Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Poszukującym sensu życia poleciliśmy spotkanie wokół książki Andreasa P. Rotaba ,,Monte Silentii”.
Spotkanie ze światem nierealnym zapewnił Krzysztof Piskorski podczas jego spotkania zatytułowanego ,,Fantastyczne zabawy z historią”, a także Agata Skowrońska z Dariuszem Bereskim oraz ich ,,Audiobook na żywo – publiczne czytanie opowiadań Philipa K. Dicka”.
Wciąż za mało? Gościom, których zainteresowania wykraczały poza świat książki zaproponowaliśmy zwiedzenie Targów Wszystkiego Dobrego, gdzie oprócz niesamowitych wystaw zdjęć i obrazów można było znaleźć… właściwie wszystko. Poczynając od artykułów dziecięcych, przez ubrania, biżuterię, dekoracje, ceramikę artystyczną, winyle, przedmioty handmade a kończąc na roślinach, do hodowli w mikroklimacie słoika (do podlewania tylko 3 razy w roku!). Z pewnością można tam było odkryć wiele fantastycznych przedmiotów, które prócz przydatności posiadają w sobie również szczyptę magii.
Nie da się ukryć: atrakcji było wiele, a co za tym idzie również wiele pracy. Jednak oprawa techniczna wydarzenia spisała się na medal i mamy nadzieję, że skromna pomoc wolontariuszy również przyczyniła się do sukcesu całego przedsięwzięcia. Ochotnicy zajęli się kompleksową obsługą punktów informacji oraz szatni dla wydawców, pomogli w realizacji spotkań z autorami oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo ekipa w czerwonych koszulkach wolontariatu służyła za przewodników dla zwiedzających (zagubionych w labiryncie książkowych alejek), pomoc techniczną podczas całych Targów, żywą reklamę tego fantastycznego wydarzenia oraz strażników dobrej atmosfery na każdym etapie realizacji projektu. A tak o całym wydarzeniu wypowiada się jeden z wolontariuszy – Łukasz - ,,Całe Targi bardzo mi się podobały, miałem szansę zobaczyć organizację tak wielkiego wydarzenia od wewnątrz i spotkać tu mądrych ludzi, którzy też czytają. Bardzo mnie to cieszy, bo sam bardzo lubię czytać – to rozwija.” Z organizowanych spotkań wspomina ,,Pakosińska i jej śpiewanie! Jednej z piosenek z książki dla dzieci jej autorstwa. Świetna zabawa językiem dla dzieci i dorosłych.” Na pytanie co najbardziej podobało się podczas Targów, wolontariuszka Justyna odpowiada ,,Praca na info punktach, ponieważ dotyczyła kontaktu z ludźmi, różnorodności pytań i zdarzeń, a dodatkowo towarzyszył jej typowy gwar targów ubarwiany rozmowami przez krótkofalówki.”

autor: Magdalena Rupp