18 kwietnia, godz. 17:00-20:00 w siedzibie WCRS przy pl. Dominikańskim 6. odbyło się szkolenie dla wolontariuszy, którzy chcieli dowiedzieć się w jaki sposób asystować osobie z niepełnosprawnością. Część wykładowa oraz praktyczne ćwiczenia wzbogaciły wiedzę i umiejętności wolontariuszy oraz koordynatorów wolontariatu. Szkolenie poprowadziły trenerki z Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka.
Celem szkolenia było wsparcie i rozwój kompetencji wolontariuszy i wolontariuszek, działających we wrocławskich organizacjach pozarządowych, instytucjach miejskich, instytucjach kultury oraz promocja idei wolontariatu.
Tematyka szkolenia:
– podstawowe informacje o potrzebach osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku, ruchu,
– savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami,
– predyspozycje wolontariusza wspierającego osoby z niepełnosprawnościami,
– asystowanie osobie niewidzącej – praktyczne ćwiczenia,
– podstawy polskiego języka migowego (PJM),
– bezpieczne asystowanie osobie na wózku.
Prowadzące:
Magda Brumirska-Zielińska – z wykształcenia dziennikarka i psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. W Fundacji Katarynka koordynuje projekty, tworzy napisy i audiodeskrypcje, prowadzi sieć koordynatorów dostępności we wrocławskich i dolnośląskich instytucjach kultury, szkoli koordynatorów i pracowników instytucji z obsługi widzów z niepełnosprawnościami, ustawodawstwa, tworzenia audiodeskrypcji i napisów, dostępności cyfrowe. Pracowała przy organizacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, w Strefie Kultury Wrocław odpowiadała za Wrocławski Program Wydawniczy i koordynowała procesy udostępniania programu dla osób z niepełnosprawnościami. Rozwija znajomość Polskiego Języka Migowego, szkoli się na audytorkę dostępności.
Karolina Przybył – magister Akademii Wychowania Fizycznego, na kierunku menadżer organizacji sportowej. Urodziła się z głęboką wadą słuchu, posługuje się dwoma aparatami słuchowymi. Lata rehabilitacji i ciężkiej pracy sprawiły, że osiągnęła wysoki poziom funkcjonowania w świecie słyszących pomimo wielu barier. Ze światem niesłyszących związana jest od ok. 2012 roku. W tym czasie nauczyła się Polskiego Języka Migowego i obecnie jest dwujęzyczna. Teraz jest pośredniczką między światem słyszących i niesłyszących. W Fundacji Katarynka zajmuje się prowadzeniem szkoleń dla pracowników instytucji kultury z obsługi i savoir vivre wobec osób Głuchych i słabosłyszących.