Przejdź do treści
Banner

Dla organizacji

Zanim zaprosisz wolontariuszy, sprawdź, czy możesz. Przywilej współpracy z wolontariuszami jest zarezerwowany dla konkretnych podmiotów. Ich listę znajdziesz w art. 42 ust.1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Warto się z nią zapoznać. 

Zastanów się, do jakich zadań możesz zaangażować wolontariuszy. Postaraj się o różnorodne propozycje, dzięki którym wolontariusze będą mogli również poszerzyć swoje kompetencje lub nabędą nowe umiejętności. Przygotuj program wolontariatu i powołaj koordynatora do współpracy z wolontariuszami.

Stwórz unikatową ofertę wolontariatu na naszej stronie. Im dokładniej opiszesz pracę wolontariusza, tym lepiej. Każdy chce wiedzieć, na co się pisze i czego się od niego oczekuje.

Dopilnuj formalności. Podpisanie porozumienia, ubezpieczenie wolontariusza, przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych leży po stronie organizatora. Więcej o porozumieniu i ubezpieczeniu piszemy TUTAJ i TUTAJ.

Zaplanuj czas na spotkanie z wolontariuszami i przygotuj ich do działania podczas szkolenia. Postaraj się stworzyć przyjazną przestrzeń dla wolontariuszy w swojej organizacji/instytucji. Zapoznaj ich z pozostałymi pracownikami, by mogli poczuć się częścią zespołu.