Aby zwiększyć skalę pozytywnego wpływu na otoczenie, a także skutecznie wykorzystywać nowoczesne technologie w dobrym celu, warto włączyć e-wolontariat oraz wolontariat hybrydowy do możliwości działań społecznych. Szczególnie z uwagi na to, że od czasu pandemii na popularności zyskały formy pomocy zdalnej oraz hybrydowej.
E-wolontariat oraz wolontariat hybrydowy w ciekawy i włączający sposób dopełnia ofertę wolontariatu tradycyjnego, umożliwiając działanie osobom, które z różnych przyczyn nie mogą działać „twarzą w twarz” oraz tym, które lubią spędzać czas online. Dzięki wolontariatowi przez Internet, jest to czas mądrze i ciekawie spędzony, dający radość z robienia czegoś dla innych. Szkolenie dedykowane było przede wszystkim koordynatorkom i koordynatorom wolontariatu, a także wolontariuszkom i wolontariuszom zainteresowanym tematyką.
Szkolenie odbyło się 5 listopada (wtorek), godz. 17:30-19:30 w formule online, na platformie ZOOM. Celem szkolenia było wsparcie i rozwój kompetencji koordynatorek i koordynatorów wolontariatu, działających we wrocławskich organizacjach pozarządowych, instytucjach miejskich, instytucjach kultury oraz promocja idei wolontariatu.
Tematyka szkolenia:
– nowe trendy w wolontariacie: e-wolontariat i wolontariat hybrydowy,
– korzyści i zagrożenia e-wolontariatu,
– inspiracje – ciekawe projekty wolontariackie i e-wolontariackie z Polski,
– dobre praktyki w programie e-wolontariatu,
– przykłady użycia narzędzi online do (e-)wolontariatu.
Prowadząca: Aleksandra Belina – koordynatorka, trenerka, badaczka i pasjonatka wolontariatu. Związana z organizacjami społecznymi od 15 lat. W latach 2011-2012 koordynowała program Wolontariatu Europejskiego w Stowarzyszeniu Promocji Wolontariatu. Obecnie pełni rolę ekspertki w Fundacji Dobra Sieć oraz specjalistki ds. badań i analiz w Stowarzyszeniu Klon/Jawor. Absolwentka licznych kursów dla szkoleniowców, w tym Szkoły Trenerów Biznesu Grupy SET. Od wielu lat prowadzi szkolenia dla organizacji społecznych, instytucji publicznych i firm. W ostatnim czasie o wolontariacie opowiadała m.in. podczas mentoringu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, Festiwalu Ochotników Warszawskich czy Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Jest autorką publikacji o wolontariacie (m.in. Crisis of volunteerism? The analysis of the causes of volunteers resigning from volunteering, Diagnoza e-wolontariatu i platformy TuDu.org.pl oraz Social Activism in Transition: Why Activists Resign from Working and Volunteering in the Third Sector).