Projekt “Wspieram Wrocław”. Przykładowe zadania, w które angażowali się uczestnicy I edycji projektu

Dolnośląski Festiwal Wolontariatu

 Na uczestników projektu “Wspieram Wrocław” czeka wiele ciekawych zadań, dzięki którym będą mogli aktywnie uczestniczyć w życiu Wrocławia. Poniżej przedstawiamy wybrane zadania w które angażowali się wolontariusze z pierwszej edycji projektu.

W zależności od swoich zainteresowań, uczestnicy mogą zaangażować się w jednodniową pomoc przy konkretnych wydarzeniach (zadania  krótkoterminowe), lub pomagać przy długofalowych projektach realizowanych głównie przez  Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (zadania długoterminowe). W ofercie zadań  przygotowanych dla wolontariuszy znajdują się zadania  realizowane w standardowych godzinach pracy w tygodniu roboczym (8:00 - 16:00), weekendowe, jak i te z możliwością zdalnego wykonania.

Każdy z uczestników wybiera  realizowane w ramach wolontariatu zadania pod kątem swoich możliwości czasowych i zainteresowań.

Przykładowe zadania krótkoterminowe realizowane przez uczestników pierwszej edycji projektu "Wspieram Wrocław":
Pomoc przy wydarzeniach takich jak:

- Przygodowy Rajd na orientację Tropiciel 18
Przygodowy rajd na orientację - czyli mapa, kompas i przygoda. Lasy, pola, wioski, zadania do wykonania, zagadki i łamigłówki do rozwiązania, punkty kontrolne do odnalezienia, sprawdzenie hartu ducha oraz swoich umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem, niezapomniana przygoda w gronie przyjaciół.

  

- Sadzenie drzew w parku Tysiąclecia na Nowym Dworze
Sadzenie drzew to jednocześnie okazja do zabawy w gronie przyjaciół lub rodziny. Na uczestników naszej akcji czeka mnóstwo atrakcji i zajęć sportowo - rekreacyjnych.

 

- V Konferencja szkoleniowa dla koordynatorów ds. promocji zdrowia
Wydarzenie w głównej mierze skierowane jest do koordynatorów ds. promocji zdrowia, ale także do wszystkich członków społeczności szkolnej zainteresowanych zagadnieniami edukacji żywieniowej i prozdrowotnej w placówkach edukacyjnych.

  

- Dolnośląskie Forum Wolontariatu
Dolnośląskie Forum Wolontariatu to trzydniowe spotkanie wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu,organizatorów wolontariatu oraz wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką wolontariatu i aktywności społecznej. Uczestnicy spotkania mają możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym i integracyjnym takich jak: Warsztaty tematyczne, Dolnośląska Gala Wolontariatu, akcje wolontariackie, fora dyskusyjne itp.

  

 - VI Międzynarodowy Festiwal Muzyka Młodego Wrocławia
Największy na Dolnym Śląsku przegląd młodej sceny muzycznej, w którym biorą udział zespoły z różnych obszarów stylistycznych.

 

 - Czwarta edycja projektu "Fitness na Pergoli”
„Fitness na Pergoli” to cykl zajęć sportowych na świeżym powietrzu dobrze już znany aktywnym mieszkańcom Wrocławia. Weekendowe zajęcia ruchowe w plenerze lub na sali stanowią doskonałą okazję, by być fit przez cały rok. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy z wrocławskich klubów fitness.

  

- Wrocławska Tamborrada
Projekt Wrocław - Europejska Stolica Kultury - Tamborrada Święto Basków we Wrocławiu.

  

Przykładowe zadania długoterminowe ealizowane przez uczestników pierwszej edycji projektu "Wspieram Wrocław":

- Asystent Koordynatora w Projekcie Irańskim "Ponad Granicami"
- Pomoc w projekcjach filmowych w ramach Projektu Irańskiego “Ponad Granicami”
Projekt Irański "Ponad Granicami" - projekt skierowany do młodzieży, realizowany jako wspólne przedsięwzięcie dwóch krajów - Polski i Iranu. Osią, wokół której podejmowane są działania artystyczne młodzieży, jest rodzima i zagraniczna kinematografia. Film staje się tu „zwierciadłem kultury” - narzędziem do zrozumienia wyjątkowości własnego kraju, kultury, pokolenia, jak i zrozumienia odrębności i podobieństw występujących w innych kulturach.

- Wolontariat informacyjno - animacyjny w Centrum Aktywności Sportowej i Społecznej "Skałka"
- Wolontariat medialny w Centrum Aktywności Sportowej i Społecznej "Skałka"
Centrum Aktywności Sportowej i Społecznej "Skałka" - to nowe miejsce spotkań na mapie Wrocławia. Na terenie parafii pod wezwaniem Świętej Opatrzności Bożej została otwarta ścianka wspinaczkowa, na której dzieci, młodzież i dorośli mogą nauczyć się podstaw aserukacji i wspinaczki skałkowej. Wydarzenia organizowane na "Skałce" nie ograniczają się jedynie do tej dyscypliny sportowej. Organizowane są tu również warsztaty aktywizacyjne oraz działania kulturalno-społeczne takie jak spotkania z ciekawymi ludźmi, wykłady ze specjalistami.

- Pomoc w realizacji projektu "Miasto w Formie"
"Miasto w Formie" to wrocławski program promocji i edukacji zdrowotnej. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród społeczności lokalnej. Program oferuje szereg propozycji o charakterze edukacyjnym: warsztaty, szkolenia, zajęcia ruchowe, konkursy oraz cykliczne inicjatywy: Wrocławskie Dni Promocji Zdrowia i Tydzień Ruchu.

- Pomoc w realizacji projektu "Szkoła w Formie"
"Szkoła w Formie" to program edukacji zdrowotnej działający pod egidą Miasta Wrocław. Jego głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród wszystkich członków społeczności przedszkolnej i szkolnej: wychowanków, uczniów, nauczycieli i rodziców. Poprzez prowadzone w ramach programu działania chcemy kształtować i wzmacniać prawidłowe nawyki oraz poczucie odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych ludzi.

 - Pomoc w realizacji projektu "Moja Rodzina"
"Moja Rodzina" to miejski projekt realizowany od 2009 r. Co roku na przełomie maja i czerwca, wyznaczony ramami Dnia Matki, Dziecka i Ojca, we Wrocławiu odbywa się Miesiąc Rodziny – szereg wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o rodzinach. Tak, by mogły wspólnie spędzić czas, pobawić się w plenerze, wziąć udział w zawodach sportowych, konkursach i piknikach, a także dowiedzieć się nowych rzeczy, m.in. z zakresu wychowywania dzieci, zdrowia, pierwszej pomocy.

- Wsparcie działań Wrocławskiego Centrum Seniora
Bez wiedzy nie można działać – dlatego najważniejszym zadaniem Centrum jest pozyskiwanie informacji o ofercie dla seniorów w mieście: firm, instytucji, organizacji. Z drugiej strony, wiadomości te są w przystępnej formie przekazywane najstarszym mieszkańcom naszego miasta. Centrum jest więc platformą wymiany informacji. Wrocławskie Centrum Seniora prowadzi także liczne, długofalowe programy, które mają aktywizować osoby starsze. Działa na rzecz seniorów w mediach, środowisku pozarządowym i biznesowym.

- Wsparcie działań Infolinku
Infolink to projekt, który został stworzony z myślą o cudzoziemcach mieszkających we Wrocławiu, którzy spotykają się z codziennymi wyzwaniami różnego rodzaju. Pomożemy ci w rozwiązaniu kwestii prawnych, biznesowych, doradzimy w sprawach prywatnych oraz sprawach dotyczących spędzania wolnego czasu.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w drugiej edycji projektu "Wspieram Wrocław" zapraszamy tutaj.

Tagi: